Bir An İçin Ben Neredeyim?

ben neredeyim

Toplumdaki her birey, insanlık vasfının gereği olarak, yaşadığı hayatta, çevresiyle olan ilişkilerinde ve fikri dünyasında bir şeylere inanmaya ve bu inançlar doğrultusunda hareket etmeye kendini mecbur hisseder. Ve bu mecburiyet insanın hayattaki çizgisini tayin eder. Ama bu, ucu açık ve sınırları tayin edilmemiş bir kavram olduğundan, doyumsuz insanoğlu, çoğu zaman fikir ve davranışlarında çelişkiye düşer. Farkındalıksa bu çelişkinin kırılma noktasıdır… Bu kırılma noktaları bilinç düzeyde ise kendini anlama, kendini görme ve ötesine geçebilmek adına uzun ve acılı bir süreç olarak kendini gösterir. Acılıdır diyorum, çünkü yıllar boyu kendimize dair oluşturduğumuz kalıpların, ben buyum dediğimiz anların, ben bunu severim ya da sevmem dediğimiz bağların, alışkanlıklarımızın… Yani kısaca kendimize oluşturduğumuz kimliğin yansıttığı çıplaklıkta acı çekeriz. Gerçek özgürlük ise onları teker teker bırakmamız gerektiğini anladığımız anlardır. İşte farkındalık budur.

Ve bu an için; sessizlik şarttır; çünkü ancak sessizlikte kendi iç sesini, gerçek varlığını duyabilir ve görebilirsin.
Disiplin şarttır; ancak disiplinde alışkanlıklarından sıyrılabilirsin.
Sevgi şarttır; ancak kendini seversen, sevginde bütünle bir olabilirsin.
Şefkat şarttır; ancak kendine şefkatli olursan evrene ve insanlara da şefkat gösterirsin.

Gölgelerini görmen, tanıman ve kabul edip ötesine geçmen şarttır; ancak bu kabulde başkasına tepki göstermez, reaktif halinin bilincine varabilir ve çevrendeki kişileri ve yaşamı kendinin yarattığını ve olan her şeyin sana yol göstermek için olduğunu anlarsın. Yaşam şimdiki anda yaşanır ve yaşamak en nihayetinde bir dizi şimdiki andan oluşmuş kısa metrajlı gösterim halidir. Ancak, şimdiki anda psikolojik olarak var olmak insanlar için oldukça zordur. Sıklıkla geçmişte ya da gelecekte yaşarız ve şimdiki deneyimlerimizi onlar hakkındaki değerlendirmelerimizle bulutlandırırız. Bunu yaparken de değerlendirmelerimizin deneyimlerle aynı şey olmadığını fark edemeyiz.

Birine çok kızıyorsan mesela onda gördüğün, kendine kızdığını anlarsın. Birini yüceltiyorsan onda gördüğün kendini yücelttiğini anlarsın… Ve bu süreç uzundur, adım adımdır. ‘’Bir soğanın kabuğunun teker teker soyulması gibidir’’ diyor Dr. Motoyama Çakralar kitabında. Ve bu süreç dışardan müdahaleyi kabul etmez. Başkası gelip sizi iyileştiremez ya da siz başkasına yardım ederek kendinizden kaçamazsınız. ‘’Bak senin enerjin kapalı, ben açayım’’ diyene inanmayın, derinden kanayan bir yaraya bant yapıştırmak gibidir bu. Bir süre iyi hissedersiniz ama kaynağına inmediğiniz için o yara uygun bir senaryoda ya da durumda kendini tekrar edecektir.

İyileşme denen süreç ise katman katmandır. Önce şu anki hayatımızdaki etkilerini görürüz, sonra gençliğimize iner, ana merkez çocukluğumuzdur ve sonrasında ise daha da geçmişe, atalarımıza ve bazen daha da derinlere iner… Ama kendine dürüst olursan, sabırlı olursan, aldığın acıdan ve zevkten, egondan kendini biraz olsun daha tarafsız, daha gözlemci konumuna getirirsen, yani sinemada film izler gibi o koltuğa oturup olayları, düşünceleri, duyguları sadece izlersen, gökyüzündeki bulutlar gibi geçer ve giderler…

Ve aslında; An gelir ve o an biter, bitecek bir an için üzülmek yersizdir. Fakat daha mühim olan ayrıntı başka bir anı yaşamak için yeterince vaktin var mı? Hüzün ve sevinç senin ayrıntına düştüğü An işte o An; Sen huzursun, Sen gerçeksin, Sen umutsun ve Sen olmak istediğin yersin, renksin, kuşsun, merhametsin, vicdansın ve her şeye rağmen An Senin..

Sadece düşle!!!

Murat Koçyiğit

1984 İstanbul doğumludur. İlkokulu İstanbul’da, ortaokul ve liseyi Antalya’ da tamamladı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu. İlaç sektöründe tanıtım uzmanı olarak görev yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitmen, sertifikalı NLP uzmanı ve bireysel koçtur.

Etiketler: , ,
Kategoriler: Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yeni Kitabım Çok Yakında Sizlerle…

Yeni Kitabım Çok Yakında Sizlerle…

Facebook’tayım

Twitter’dayım